Neházejte peníze do kamen!

Je to až zarážející, kolik je mezi námi spoluobčanů, kteří se zbavují svých peněz tím způsobem, že je prostě házejí do kamen. Ne tak doslova, ale kdyby se to celoplošně zpočítalo a dalo na papír, myslím že bychom se dostali k číslu, které by mělo devět nul. Poměrně často chodím po našich zákaznících, kteří si nechávají nainstalovat solární zařízení na ohřev teplé užitkové vody, ohřev bazénu, anebo přitápění a vidím, jaký zdroj tepla mají v provozu. Je úplně běžně, že spatřím ve sklepě plynový kotel, který byl zakoupen a nainstalován těsně kolem konce minulého tisíciletí, což znamená, že je třeba 12 let starý. Majitel takového zdroje tepla je přesvědčen o tom, že jde z dobou a jeho zařízení je téměř nové. Ale není tomu tak. Právě za posledních deset let se vývoj plynových kotlů dostal pěkný skok dopředu tím, že uzrála kondenzační technologie a tato spojená s plynulou ekvitermní regulací dokáže zázraky. Kotel, který stojí na zemi a nemá plynulou regulaci,což znamená, že pouze automaticky zapne a vypne, patří již k těm zastaralým.Takovýchto zařízení je hlavně v okrajových částí našeho hlavního města mnoho. Je to také způsobeno plynofikací, která právě v těch letech, kdy byl kotel nainstalován, probíhala. Rozdíl ve spotřebě paliva mezi novým kondenzačním kotlem s plynulou regulací a zastaralým stacionárním se pohybuje od 15 do 40 %.

Kdybych byl vlastníkem rodinného domu, v kterém protopím více než 30 000,- Kč za rok, přemýšlel bych nad touto skutečností a podíval bych se na výrobní štítek mého kotle, abych vůbec věděl, co mi to tak pomáhá od peněz. Stejně tím způsobem, jako přesně vím, co mi stojí v garáži za auto a kolik ,,žere“.

Nové, plynové kondenzační kotle nemusí být ani tak drahé. Fungují zcela automaticky a jsou natolik úsporné, že již brzy najdou svůj domov i tam, kde se dnes topí koksem, uhlím nebo elektrickým proudem. V případě výměny staršího plynového kotle, nebo kotle na tuhá paliva za nový, plynový kondenzační kotel na území hlavního města, poskytoval magistrát v minulých letech tučné dotace v programu ,,Čistá energie Praha,, V těchto dotacích bude město zřejmě pokračovat, ale konečné rozhodnutí padne během jarních měsíců. Avšak i v případě půjčky s 10 % úrokem a bez dotace, se investice do moderního zdroje tepla určitě vyplatí.